18 Mayıs 2007 Cuma

Nereye Varmaya Çalışıyoruz?

Nereye Varmaya Çalışıyoruz?Milyonlarca insanın yaptığı gibi sabah yataklarımızdan kalkıp, işimize uygun elbisilerimizi giyerek, paralı olanlarımız özel arabasıyla, bu imkani bulunmayanlar işverenlerinin tahsis ettiği servisleri ile buna da sahip olmayanlar otobüs ve diğer ulaşım araçları ile işe ulaşmaya çalışıyoruz. Bütün gün kafamızı meşgul eden diğer sorunları kenara bırakarak çalışma saatini doldurup akşam evlerimize dönmeye uğraşıyoruz. Bu sonu olmayan koşturmaca da birer maratoncuyuz aslında hepimiz...

Ve hepimizin geleceğe dair ciddi korku ve kaygıları var. Peki aslında nereye varmaya çalışıyoruz. Amacımız ne? Benim şahsi olarak bu soruya verdiğimiz cevap net arkadaşlar.  Gelecekle ilgili öyle çok büyük planlarım yok. Sadece işden eve, evden işe giden. Ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan sıradan bir adamım. Yaşamak için çalışıyorum. Çoğunluğun yaptığı gibi. Onun için çok büyük hayaller kurmaya fırsatımın bulunmadığının farkındayım.

Yazımla paralel olarak diğer bir yanda;

Yaşamın doğumla başlayıp, ölümle noktalandığını ve her sürecin bir başlangıcı olduğu gibi sonu olduğunu kabullenmek gibi bir gerçekte var yanı başımızda. Bu nedenle başarmak istediğimiz şeylerin ne olduğunu doğru seçmemiz ve ortaya çıkan sonuçlarda ne kadar kendimizi mutlu ödebildiğimiz önemli...

İşte bu denkleme hayat diyoruz hepimiz...

Peki sizin için hayatta ne önemli ve aslında nereye varmaya çalışıyoruz?
Share This

2 yorum:

 1. Hayat Mayat diyorlar benim gözüm mayatta
  Hayatın eksiği var 'hayat' eksik hayatta
  Takınsam kanat manat kuş muş olsam seğirtsem
  Bomboş vatana inat matana doğru gitsem :)

  NFK'dan bi yanıt (emre taşdemir)

  YanıtlaSil
 2. Cüneyt Alpan19 Mayıs, 2011

  her ikisinide yapanlar var ama ben yasamak icin calisanlar katogerisine görüyorum kendimi cünki bir kariyer yapmayi düsünmüyorum yapmakta bulundugum isten memnunum ve bana yetecek kadar calisiyor bununlada yasayabilirim...
  diger soruna galiba daha cok kariyer yapamk istiyenler cevap yazabilirler..

  YanıtlaSil

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.