16 Eylül 2015 Çarşamba

Tolstoy: İnsan Ne ile Yaşar?

Tolstoy: İnsan Ne ile Yaşar?


Kitap dört bölümden oluşuyor.

İnsan Ne İle Yaşar? / 1
Üç Soru / 2
İnsana Ne Kadar Toprak Lazım? / 3
Efendi İle Uşak / 4

Tolstoy insan hayatındaki temel noktalara bu dört hikayesi ile değinmiş. Basit kelimeler ve sade bir dille anlatmış olayları.

Kitaptan kısa pasajlar vermeyi düşündüm yazıda. Sonra vazgeçtim. Nedeni ise kitabın yaprak sayısı 130 sayfayı geçmiyor. Bu nedenle okuyucunun hevesini kitaptan alması için bahsetmiyorum.

İnsan hayatını çok az sözcük ve karşınızda sanki yazarın kendisi anlatıyormuşcasına okuyacağınız bir kitap.
Share This

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.