27 Aralık 2015 Pazar

Gelsin 2016 Bildiği Gibi Gelsin?!

Gelsin 2016 Bildiği Gibi Gelsin?!

Yeni bir yıla girerken 2015'in şöyle bir hesabını yaptığımda aliem ve şahsım adına fena geçmedi. Memleket içinse hayli bir ağır geçti desek yerinde olur. Rusya krizi, sürekli patlayan bombalar, tutuklanan gazeteciler, böyle uzayıp gidiyor liste... Ha arada ufaktan da olsa milletimizi mutlu edecek hadiseler de vuku buldu.

Albert Camus'un sözü ile konuyu farklı bir yere taşımak istiyorum. Ne diyor Camus amca; İnsanın parsa varsa çalışmak zorunda kalmaz.  Böylece zamanı satın alır. Bu kalan zamanda da kendini mutlu edebilecek şeyleri yapar. Yani para mutluluğu satın alır.

Yaşı 30'u aşmış her insan için zaman geriye doğru işler. 2016 yılı da şahsım için bir eşik manasına geliyor. Ve maalesef çalışarak kendisine bir hayat kurmaya uğraşan insanlar için gitgide şartlar zorlaşıyor. Olaya bu açıdan yeni yıl kutlamaları bunca sefaletin ve savaşın içinde anlamsız bir reklam filmi olmaktan öteye geçmiyor.

Ta ki bir insan olarak koltuk takımından daha fazla değerimiz olduğunu sistem bize sağladığı zaman oturup birşeyler kutlayabiliriz.

Sevdiklerimiz yanımızda olsun bu bize yeterde artar. O yüzden 2016 bildiği gibi gelsin?!
Share This

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.