9 Nisan 2015 Perşembe

Yann Martel'den Pi'nin Yaşamı

Yann Martel'den Pi'nin YaşamıPi'nin yaşamı (Life Of Pi) adlı romanıyla 2002 Man Booker Ödülü'nü kazanan Kanadalı yazar Yann Martel, Kanada Başbakan'ına 4 yıl boyunca her Pazartesi kitap göndermiştir.

Booker ödüllü yazarın eylemi için açıklaması ise: "Kimin ne okuduğu, kitap okuyup okumadığı kendi bileceği iş. Sıradan insanların ne yaptığı beni ilgilendirmiyor, insanlara nasıl yaşayacaklarını söylemek bana düşmez ama benim üzerimde söz hakkı olan insanlar söz konusu olunca durum farklı. Onların okumalarını istiyorum çünkü sınırlı, vasat hayalleri bir gün benim kabuslarıma dönüşebilir."

Bir yazar ile o ülkenin başbakanın arasındaki diyalog aslında az gelişmiş milletler  ile çağdaş toplum arasındaki hoşgörü ve eğitim farkını açıkça ortaya koyuyor.

Pi'nin yaşamını okuduğunuzda veyahut filmiini alıp izlediğinizde aslında hayatımız için ne kadar mücadele ettiğimizi sorgulayacak olacaksınız. Çünkü; şartlar gerçekten ağırlaştığında nelerden vazgeçip, geçmeyeceğinizi, önceliklerinizin nasıl değiştiğini ve temel ihtiyaçların aslında hayatımızın da göbeğinde öylece durduğunu fark edeceksiniz. Ve aslında hayatı olduğu gibi kabullenmeyi, var olanla dürüstçe yüzleşmenin en iyisi olduğunu anlayaksınız.Bu kitap eminim her insanda kendi iç dünyasında şimdiye kadar el sürmediği bir pencereyi açmasına vesile olacak.

Sigaraya-alkole veyahut gereksiz harcamalar yerine çokta ihtiyacınız olmayan bir alışverişinizi yapmak yerine o üç beş lirayla bu kitabı veya başka bir kitabı alıp okuyabilirsiniz -sonra da okuduğunuz kitabı başka bir insana ya da kütüphane verebilirsiniz. Okuyun. Maalesef -cehaletifn telafisi yok ve tek reçetesi de kitap.
Share This

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.