29 Mayıs 2014 Perşembe

Kış Uykusu: İnsan Ruhunun Her Köşesi

Kış Uykusu: İnsan Ruhunun Her Köşesi


 
Tarih 1982 - Yılmaz Güney "Yol" filmiyle Cannes Film Festivalinde -altın palmiye -ekümenik jüri ödülü özel mansiyon ve FIBRESCI özel ödülü olmak üzere üç  dalda ödülü almıştı.

Aradan uzunca bir zaman geçti. Bu süre içinde Cannes'dan bu ödülü alan bir film daha çıkmamıştı.
 
2014'e geldiğimizde- Nuri Bilge Ceylan "Kış Uykusu" filmiyle Cannes Film Festivalinde -altın palmiyeye alarak Türkiye'yi onurlandırdı. Ve ödülünü hayatını kaybedenlere ve Türkiye'nin geleceği olan gençlerimize ithaf etti.


Bu iki film "Yol" ve "Kış Uykusu"nu Türkiye tarihinde iki ayrı pencere açıyor insan hayatına. Sanatseverlere ve sinemaseverlere tavsiyem salonlarda oynatılan yabancı ve yerli filmlere gösterdikleri önem ve özeni ödül almış filmlerimize de göstermeli. En azından fikir dünyalarında farklı hayatların ve hikayelerin akışlarını görme şansı olacaklardır.

Nuri Bilge Ceylan'ı ve ekibini bu başarısından dolayı tebrik eder. Ödüllerin devamını bekleriz...

 
 
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.