14 Ekim 2012 Pazar

Artık Ailenin Reisi: Carlos!?

Artık Ailenin Reisi: Carlos!?


Bir gün hayvanların öldürülmesine de insanların öldürülmesi gibi bakılacak.
Leonardo Da Vinci


Guatemala'nın Villa Canales Belediyesi'nin 'Las Ecobas' mahallesi korkunç bir hikayeye sahne oldu. Altı yaşındaki Carlos Daniel Gonzalez ve dört yaşındaki kız kardeşi Izabel'in anne-babası gözleri önünde silahlı kişilerce öldürüldü.


Gonzalez ailesinden ayrıca beş kişi daha silahlı saldırganların kurbanı oldu. Ölenler arasında sekiz aylık bir bebekle, sekiz yaşında bir erkek çocuğu da olduğu belirtilirken saldırının nedeninin basit bir toprak anlaşmazlığı olduğu belirtildi.

Korkunç saldırının ardından mucize eseri hayatta kalan Carlos ve Izabel, olay yerine geri dönerek güvenlik güçlerine yaşadıklarını anlatmak zorunda kaldı. Küçük çocuk olanı biteni polislere anlattıktan sonra sarıldığı kız kardeşini teselli ederek, hiç hazır olmadığı bir anda evin reisi, ailenin büyüğü haline geldiğini göstermiş oldu.

Uluslararası Kriz Grubu'nun raporlarına göre, 14 milyon nüfuslu Guatemala dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kayıtlarına göre ise ülkede işlenen suçların yüzde 96'sı cezasız kalıyor. Yolsuzluğa ise hükümetin ve polisin her kademesinde sıkça karşılaşılıyor. Şiddet yanlısı çeteler ülkeyi kasıp kavuruyor. Şiddet olayları özellikle en fakirleri vuruyor. Guatemala hükümetinin elindeki verilere göre şiddet olayları nedeniyle ölenlerin sayısı 2009'da 6 bin 500, 2010 yılında ise 6 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu ölümlerin büyük bir çoğunluğu uyuşturucu kaçakçılığı kaynaklı olarak meydana gelriken, haraç da ülkede çok yaygın bir suç.

Guatemala İç Savaşı 1996 yılında sona erdi. Şuan iktidarda olan devlet başkanı Otto Perez Molina'nın liderliğindeki Vatansever Parti 2011 yılında iktidara geldi.

Bu haberi okuduğumda acı duymadım içimde. Dünya ne hale gelmiş bile diyemedim. Çünkü: cennet olan dünya da hergeçen gün cehenneme çevirenler yüzünden ölümün kokusunu biraz daha yakından duyarak yaşıyoruz.

Gayrı geri kalan yorumu size bırakıyorum!
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.