24 Eylül 2012 Pazartesi

O.Wilde: Toplumun Yüzde Doksanı

O.Wilde: Toplumun Yüzde Doksanı

İnsanların yüzde doksanı yaşamazlar, sadece vardırlar. -Oscar Wilde


Herşeyi bir kenara bırakın. Masayı, sandalyeyi  ve boya kalemlerini bir kenara bıraktığınız gibi...

Salt gerçeklere dönün yüzünüzü. Acaba oğlunu teröre kurban eden bir anne gibi o acıyı hergün yüreğinizde katlanarak yaşayabilir misiniz? Pekala şehit düşen babasını sadece fotoğraflardan görerek büyümek zorunda kalan bir çocuğun durumunu ne kadar anlayabilirsiniz?.

Şehit haberlerinden geçilmeyen ana haber bültenlerinde: ekranda maksimum 5 dakika süren ve toplumu anlık rahatlattığı düşünülen politik açıklamalarla insanların hayatlarının ne kadar düzeltildiğine inanıyorsunuz? Böyle sosyal ve demokratik bir devlet olunamaz. Böyle bir yere varılmaz.

Acı her geçen gün katlanırken, büyürken ve boyut değiştirirken hiç kimse gerçeklere yüzünü dönmemeli. Tam aksine herkes elini taşın altına sokmalı ve ortak bir bilinç yaratmalıdır bu halk. Kurtuluş  Savaşı'nda yaptıkları ona gerekli yolu gösterecektir.

Hergün uyanıp ayna karşısında az önce traş ettiğim yüzüme bakıyorum. Ve kendi kendime ne menem bir yerde yaşıyoruz. Bu mudur? ülkeni sevmenin bedeli. Terörle suçlanıp 20 yıl hapis mi? yatması paşalarımızın ve askerlerimizin.

Tüm insanlığın yüzde doksanı yaşamıyor. Sadece yüzde onluk kısmının hayatları daha huzurlu ve rahat geçsin diye hergün eziliyor, sürünüyor ve yetmezmiş gibi ölüyor ve öldürülüyor.

Barış'ı her insan gibi temenni etmekten daha fazlasını yapmak mecburiyetindeyiz. Yoksa Suriye'li mültecilerden daha kötü durumlara düşmemiz an meselidir.

Bunu yapmak durumundayız çünkü;
Yarınımız, vatanımız ve en önemlisi çocuklarımız için.
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.