15 Mayıs 2012 Salı

Sarsılırken

Sarsılırken
Zamanında yerine oturmayan taşlar sıkıntı verir insan hayatında...

Gündemde olması gerektiği gibi yerini bulamayan doğru siyaset de hem vatandaşa hemde ülke ekonomisine yıllardır bu sıkıntıyı veriyor işte.

Hayatınızın yolunda gittiğini düşündüğünüz anların bir müddet sonra sınırda bile gitmediğinin farkına varırsınız.

Ülke ve insan, bütün ve parçanın iki ayrı halidir. Doğrudan olmasa da dolaylı yollardan birbirini çok etki altında bırakır. Birbiri ile alışveriş içerisinde bulunur sürekli.

O kadar gerçek aşikar olmasına rağmen gazetelerde manşette yer bulmasını bırakın ikinci ve üçüncü sayfalarda bile tek cümle edilmeden yalanlarla dolanlarla göz boyamaya devam ediyor siyasetçiler ve işbirlikçileri.

İnsanlarımızın biraz makarna, birazda kömür ile sus payı verilerek küçük hesaplarla halkın durumunun ne halde olduğunun kapatılabileceği zannediliyor Yazık...

Magazin gündemi ile halk iyiden iyiye uyutuluyorken. Maalesef vatandaş memleketin hali "İnşallah daha kötüye gitmez!" modunda. Kötünün iyisine razı anlayacağız. Mecbur çünkü başka alternafifi yok. Varsa da yarasına merhem olamıyor o seçenekler. Nedeni açık: istenilen seçenek, istenilen güçte değil....

Sarsılırken...

Sürekli sarsıntı halindeyken...

Gazeteciler tutuklanıp sırasız, aniden, sincice ve arkadan vurulup birer birer cezaevine konuluyorken...

Birileri ekranlardan kahraman, birileri vatan haini ilan ediliyorken...

Futbolda şike, gıda da hormon, tavukta virüs haberleri şişirilip şişirilip halka ara ara ısıtılmış pilav gibi önüne konuluyorken...

Herşeyin yolunda gittiği düşünülüyorken...

Aslında hiçbirşey yolunda gitmiyor.

Ne hayatlarımız yolunda, ne yarınlarımız, ne de ülkemizin geleceği...

Sürekli sarsıntı halindeyken bu ülkenin sıradan bir vatandaşı olarak ben bunları düşünüyorum. Nedenine gelince her an her birimizin başına herşey gelebilir. Gelmeme olasılığından daha yüksek gelme ihtimali.

Ve böyle yaşamaya çalışıyoruz.

En zoruda bütün bunlar olurken insani değerlerimizi korumaya çabalıyoruz.

İşte sarsılırken aslında hepimiz bunları yaşıyoruz...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.