25 Mayıs 2012 Cuma

Mustafa Sarıgül: Benim Aday Olmam

Mustafa Sarıgül: Benim Aday Olmam


Taraf gazetesinin 18.05.2012 tarihli Mustafa Sarıgül röportajda verdiği yanıtlarda siyasi duruşunu ve CHP'de yaşadığı süreci özetlemiş olmuş. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 'İktidar olmanın yolu İstanbul'dan geçiyor. İstanbul'da iktidar olan Türkiye'de de iktidar olur. Bu değerlendirme CHP'ye aittir. İktidar odaklı düşünmek lazım. Ben iktidar odaklı düşünen bir insanım. Başarısız olduğum yerde bir dakika bile durmam' diyerek sosyal demokrat kimliğini de ön plana çıkarmış.

Ali Kırca'nın sunduğu Siyaset Meydanı / Çözüm programına 23.05.2012 tarihinde konuk oldu. Mustafa Sarıgül "muhalefet içerisindeki çekişmenin kısır bir kavga olduğunu, rakibinizi sürekli eleştirirseniz inandırıcılığınızı kaybedersiniz. İktidarın yaptığı iki iyi şey varsa onları söyleyip, eksik olan şeyleri sıralayıp, eğer halkımız tarafından iktidara getirilirsek biz bunları yapmaya adayız." şeklinde konuşarak Türkiye'deki siyasetin durumunu özetledi.

Programın devamında seçim barajı ve siyasi mücadele hakkında konuşacan Sarıgül:
Kararlı, verimli ve uyumlu bir çalışma içinde olacağız ama başımızı da dik tutacağız. Sosyal demokrasinin artık "ben" mücadelesinden çıkıp "biz" mücadelesine geçmesi lazım. Bütün bunlardan önce siyasi parti başkanlarının bir araya gelip seçim sistemini değiştirmesi lazım. Bu sistemi koruyamazsın. Barajın mutlaka inmesi lazım. Düşüncenin önüne baraj konulur mu? Bütün inançların parlamentoda temsil edilmesi gerekiyor. Bunu sağ partilerden bekleyemezsiniz. Bunu sosyal demokrat partilerin yapması lazım. Bizim öncelikli çalışmamız bu olmalı. Bunu başarabilirsek Türkiye'ye demokrasiyi getirebiliriz.


Röportaj içerisinde geçen bazı diyaloglarda öne çıkan cümleleri aşağıya sıralıyorum.

CHP'de Baykal'ın ayrılması ile ilgili açıklamasında:
‘Deniz Baykal gitsin demokrasi gelsin dedim, 120 ay bunun mücadelesini verdim.’

İktidara yürümekle ilgili herhangi bir siyasi partide başkanlığa adaylığı hakkında:
‘Benim aday olmam önemli değil.’

CHP'den kendisine davet gelip gelmemesi ile ilgili:
‘Bana davet gelmedi, teşekkür dahi edilmedi.’

Yaptığı açıklamalarla siyasi hayatını, bugüne kadar yapmaya çalıştıklarını, projelerini ve ileriye dönük hedeflerini gerçekçi ve samimi bir biçimde anlatmış Sarıgül.
İlerleyen zamanlarda kendisine halk tarafından iktidara dönük bir talebin gelmesi halinde güzel işlere imza atacağına eminim. İstanbul'un güzide ilçelerinden Şişli'de yaptıkları ile rüştünü ispatlamış olan bir siyasetçi olarak Türkiye Değişim Hareketi ile de çalışmalarına devam etmekte.

Bakalım Sarıgül cephesinde ilerleyen günlerde ne gibi açıklamalar gelecek?

Mustafa Sarıgül'ün kişisel web sitesi:
http://www.mustafasarigul.com/

Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.