27 Mart 2012 Salı

Biz Kaldırıyoruz, Onlarsa Ülkesinde Kuruyor

Biz Kaldırıyoruz, Onlarsa Ülkesinde Kuruyor


Amerika, New York'ta şu sıralar eskiye dönüş yaşanıyor. Özellikle de semt pazarlarında. New York'un 28 farklı noktasına Union Square adı verilen pazarlar kuruluyor. Haftanın 4 günü, (genelde bu günler pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi oluyor) halka organik gıda ulaştırması için üretici ile tüketici bir araya getiriyor.

Pazarların en büyük özelliği sadece üreticiler, kendi ürünlerini satabiliyor. Yani toptancı, aracı diye tabir ettiğimiz diğer kişilerin bu noktada satış yapmasını New York Belediyesi aldığı kararla engellemiş. Üretici ile tüketici böylece güven tazelemiş ve her iki taraf kazanmış oluyor.

Buradan bahisle Türkiye'de ise; semt pazarları kapatılmaya, üretici ile tüketici arasına alışveriş merkezleri konulması için yasal düzenlemeler yapılıyor. Ekonomik olarak konsept aldığı Avrupa ve Amerika Devletleri eskiye dönüş yaşarken, biz tam tersini uyguluyoruz. Acaba yanlış Amerikalılar da mı? Yoksa bizde mi?  Çok aşikar yanlış bizde... Elin Amerikalı'sı bile pazara dönüş yapıyorsa, büyük ihtimalle sağlıklı yaşam içindir diye düşünüyorum.


Semt pazarları sadece üretici ile tüketicinin bir araya geldiği yerler değil bizim için. Eş, dostla denk gelinen, komşu ile pazara çıkılan, farklı kültürlerdeki insanların buluşma noktalarından aynı zamanda. Eğer semt pazarları alışveriş merkezlerinin tercih edilirse ülkemizin çok büyük kaybı olacağı, bir kültüründe böylece ortadan kalkacağı aşikar. Umarım bu hata bir an önce düzeltilir. Yoksa yine başta kaybeden ülkemiz ve memleket insanımız olacak...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.