8 Şubat 2012 Çarşamba

Bizim Memlekette

Bizim Memlekette


Baya zaman oldu birşeyler üstüne yazmalayı.

Kafam boş değil şu aralar. Yazmak için pek vaktim yok.

Siyaset üzerine yazayım dedim. Dindarlık polemiği bayadır dillere pelesenk oldu malim. Herkes dindar kesildi başımıza önünüze gelen herkes konuşuyor. Şahsi olarak üzerine konuşmaya veya yazmaya değer görmüyorum. Çünkü; Allah ile kul arasına kimse girmemeli. Hem girip de ne yapacaklar ;) Bunu da pek anlamış değilim. Komisyon mu? alacaklar olan görüşmelerde ;)

/
Size şu ara okuduğum kitap üzerinden birşeyler söylemem faydalı olacaktır. Kartal İlçe Halk Kütüphanesi'ne bir süredir üyeyim. Kütüphane'nin raflarında her konuya ilişkin çeşitli kitaplar mevcut. Üye olup ücretsiz şekilde faydalanabiliyorsunuz. Kütüphane de gezinirken Malcolm X diye bir şahsiyetin otobiyografisini anlatan bir kitap rast geldi. Alıp elimde biraz evirip çevirdikten sonra kitabı alıp eve götürdüm. Sonra büyük bölümünü de okudum.  Ne demek bu adam diye?

Açıkcası son zamanlarda okuduğum en vurucu kitaplardan biri oldu Malcolm X'in hayatı. 42 yıllık yaşantısına birçok şey sığdırmış. Okuldan sonra en iyi öğretici kurum hapishanelerdir gibi enteresan cümlelere yer vermiş konuşmalarında. Tavsiyem gereksiz bir sürü politik kitap okumak yerine bu gibi şahsiyetlerin otobiyografik romanlarını okumak daha faydalı olduğu kanaatindeyim.

/
Gazetelere bakıyorum ara ara. Hep aynı haberler. Can sıkıntısı oluşturabilecek bir yığın cinayet, ölümlü kaza, iç karartıcı haberler silsilesi. Hiç mi? güzel bir şey olmaz bu memlekette. Olur olur da. Pek fazla önemsemezler. Vaziyet bunu işaret ediyor.

Hergün biri ölüyor.Mahşetlerde bir iki gün yer aldıktan sonra başka biri onun yerini alıyor. Televizyon kanalları evlilik programları ve dizilerle dolu. Hayatımız ekranlardan yönlendirilen bir hal almaya başladık.

/
Alayına yazılacak çok şey varda. Kendimizi yormaya değmez.

Arada olursa bende çiziktirmeye devam edeceğim köşemde.

Bakalım günler ne getirecek bizlere ve neler götürecek yaşanan olaylar ömrümüzden...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.