6 Nisan 2005 Çarşamba

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay
"Camellia Sinensis"

Yeşil Çay'ın sağlığımıza olan faydaları binlerce yıldır bilinmesine rağmen batı dünyası bu mucizeyi yeni keşfediyor. Son yıllarda geleneksel uzakdoğu tıbbının deneyimleri üzerine yapılan bilimsel çalışmalar yeşil çay'ın faydalarını belgeliyor.

Yeşil Çay bildiğimiz çayın fermente olmamış, fırınlanmamış halidir. Bu nedenle yeşil çay geleneksel siyah çaya göre "antioksidanlar" bakımından çok daha zengindir.

Yeşil çay'ın en etkili antioksidanı "Kateşin"lerdir ( ve özellikle EGCG ). Bu antioksidanlar doku DNAsına zarar veren ve kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi kronik hastalıklara neden olan "serbest radikal" molekülleri bertaraf ederler.

Öte yandan son yıllarda yeşil çay'ın yağ yakıcı, kolesterol düşürücü ve zayıflatıcı özelliklerinden sıkça bahsedilmektedir. Zayıflama rejimi uygulayan kişilerde, yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha çok kilo verdiği ve kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğu görülmektedir. Japonyada ( çok fazla sigara içilmesine karşın ) batı ülkelerine oranla daha az kalp hastalığı görülmesi bol miktarda içilen yeşil çaya bağlanmaktadır.

Tabiidir ki Yeşil çay tek başına hastalıklardan korunma için bir mucize besin değil ama sağlıklı ve dengeli bir beslenme rejimi içinde yer alması gereken önemli bir "süper gıda"dır.

Çay tercihimi bundan böyle yeşil çaydan yöne kullanacağım. Sizlere de tavsiye ediyorum...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.