14 Mayıs 2009 Perşembe

Eiffel Kulesi Hikayesi

Eiffel Kulesi Hikayesi

Paris'in, hatta Fransa'nın sembolü haline gelen Eiffel kulesi hakkında ne biliyorsunuz? İşte kulenin inşası ve hikayesi...

Eiffel Kulesi aslen 1889 yılında Exposition Universelle isminde uluslararası bir sergide turistleri etkilemek için inşa edilmiştir. Amacı Paris silüetine etkileyici bir öge kazandırmaktır.


Fransız mühendis Gustave Eiffel tarafından tasarlanan kule, 17. yüzyıl estetik anlayışına pek uymadığı gerekçesiyle şiddetli bir şekilde eleştirilmiştir. Yazar Guy de Maupassant kuleyi görmek istemediği için sık sık kulenin tepesinde yemek yemeyi tercih etmiştir. Eiffel kulesi 1931 yılında New York'da Empire State binası inşa edilene kadar en yüksek bina olma özelliğini elinde tutmuştur. Günümüzde Paris'in simgesi haline gelen Eiffel Kulesi yakın zamanda yenilenmiş ve ışıklandırılmıştır.


Kulenin ilk katında Gustave Eiffel ve 1889 yılındaki sergiden görüntülerin izlenebileceği bir kısa film gösterilmektedir. Orada da görülebileceği gibi kulenin yapılış amacı simge olması değildir. Ancak 324 metre yüksekliğindeki bu kule bugün Paris'in ilk akla gelen anıtları içerisindedir.


Kulenin inşasında 18,038 adet çelik parça kullanılmıştır. Parçaların birleştirilmesi için 2.5 milyon civarında perçinleme işlemi yapılmıştır. 50 ton boyanın kullanıldığı kulenin her 5-7 yılda bir tekrar boyanması gerekmektedir. İnşasından bugüne kadar defalarca boyanmış ve toplamda 850 tondan fazla boya harcanmıştır. 1985'te ilk kez düzenlenen kule ışıklandırılmasında 352 sodyum sarı-turuncu lamba yerleştirilmiştir.
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.