27 Şubat 2011 Pazar

Acı Tatlı Bir Hikaye: İncir Reçeli

Acı Tatlı Bir Hikaye: İncir Reçeli


İzlediğim filmler içerisinde konu olarak iyi seçilmiş ama sinemaya tam olarak istenilen düzeyde aktarılamamış bir film İncir Reçeli. Emek veren oyuncular, senarist ve yönetmen gereken özeni gösterdiğine eminim.  Tam istediğim düzeyde değildi film benim için. Bu benim şahsi ve izleyici yorumum.

Filmin Hikayesi ise izlemeyenler için aktarmakta fayda var. Kısaca şöyle: Metin 30’lu yaşlarında hayatını TV’lere skeç yazarak kazanan bir adamdır. Yazdığı senaryoları reddedilen bir gün gittiği barda, hayatını tümüyle değiştiren Duygu’yla tanışır. Duygu ve Metin bir masala başlarlar ama sonu başından belli bir masaldır bu.

Filmin başlangıçı klasikti. Ortalarına doğru açıldı. Sarmaya başladı. Filmin sonunda birkaç soru işareti bıraktı bende.

Mesela ilk sorum: Adamla kadın arasında geçen diyaloglarda "sevişmek yok" derken neden korunma yöntemlerinden bahsedilmiyor.

İkinci sorumsa şu: Adam kızın babasını erkek arkadaşı sanıyor. Gerçekleri adamdan öğrenemiyor. Adamı neden öldürmüyor orada. Ya da farklı birşeyler yok senaryoda. Adamı ölüme bırakması ve kızla ayrılması da çok ilintili değildi. 

Netice de hafta sonu için izlenebilir İnçir Reçeli. Tavsiye ediyorum. Dediğim gibi hikaye fena değil. Eksikleri var bana göre filmin. Kıyaslama yapmam gerekirse Issız Adamın basit konusuna ve sıradınlığına göre gayet iyi İncir Reçeli. Şöyle de bir gerçek var ki: ortada verilmiş bir emek ve çaba var. İzledikten sonra pişman olmayacağınız bir film ve yerli sinema için fena sayılmaz. Hatta iyi bile denilebilir.

Şu ara izleyecek film arayanlara tavsiyem: İncir Reçeli...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.