14 Şubat 2007 Çarşamba

Dünya Böyle Bir Yer Değil

Dünya Böyle Bir Yer DeğilBugün ki; yazımı çok uzun tutmadan Türkiye'deki din ve ırk üzerinden oluşturulmaya çalışılan toplumun bölünmesi üzerine yazacağım. Görüş olarak kendi kişisel görüşümü değil, Türk toplumunu şuan ki: hali ile dışardan gözlemleyen Fransız sosyoloğun sözlerine yer vereceğim.
 

Fransız sosyolog Prof. Dr. Jose Casanova, memleketimizdeki yapıyı şöyle tanımlamış: "Müslümanlar İçin Fazla Laik, Aleviler İçin Fazla Sünni, Kürtler İçin Fazla Türk" Ünlü toplumbilimci tespiti eksik yapmış. Bizim toplumda devlet, her kavrama karşı zıttını destekler. Mesela sünniye karşı, alevidir yeri geldiğinde. Türke karşı, kürt -laik olana karşı müslüman -kendi vatandaşına karşı yabancı -abazaya karşı muhafazakar olur. Örnekleri kelimelerin dağarcığımızın verdiği ilhamla -eş anlamlarıyla beraber çoğaltmak mümkün.
 

Bir cümle ile özetlemem gerekirse mevcut sistem; halkın sosyal uyanışına karşı fazlasıyla devletçidir...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.