14 Aralık 2005 Çarşamba

Mimari'de Son Nokta: Kin-Dza-Dza/Ukrayna

Mimari'de Son Nokta: Kin-Dza-Dza/Ukrayna


Enteresan bir ev- en azından diğer evlerden farklı. Panoramio de dünyanın çeşitli yerlerindeki fotoğraflara bakarken karşıma çıktı bu yapı. Yapının adı: Kin-Dza-Dza. Ukrayna tarafında bir tarlanın tam ortasında bir beton kalıp düzeneğinden temel alınarak yapılmış. Fiziğin çekim yasasına göre yük bir binanın bir tarafına binmiş gözükse de- aslında denge temele göre ayarlanmış. Elin yabancısı yine yapmış yapacağını -böyle yaratıcı fikirler bizde olmadığından bize sadece yorum yapmak düşüyor, Ne demişler; çalışan başarır...

Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.