11 Mart 2010 Perşembe

İşte "Mentafetamin" Gerçeği

İşte "Mentafetamin" GerçeğiUyuşturucu deyince insanın gözünün önüne direkt 'gençler' ve 'sönen ocaklar' geliyor. Milliyet gazetesine şöyle göz gezdirirken "mentefetamin" diye adlandırılan uyuşturucu maddenin kullanan bağımlılar üzerindeki etkilerini gösterir bir habere rast geldim. İnanın bir insanın kendisine verebilecek en büyük zarar budur bence. Ben bile sigarayı nasıl? bırakırım diye kendimle çebelleşirken insanlar kendilerine nasıl zararlar verebiliyor "hayret" ediyorum.İşte mentefetamin denilen bu zıkkımın vücuttaki önemli etkileri. Aklımda kaldığı kadarıyla bağımlılar üzerinde karaciğer yetmezliğine, insan yüzünde derin hasarlara, dişlerin hızla dökülmesine, vücudun çabuk biçimde zayıflamasına neden olarak ani ölümlere yol açıyormuş. Eroinden bile 3-4 kat uyarıcı özellik gösterdiğinden ilk kullanımdan sonra insanın bırakması tedaviyle bile neredeyse imkansızmış. Genelde dünya üzerinde varoş kesimlerde sigaradan sonra esrara yöneliş olduğunu; zamanla extacy diye tabir edilen haplardan mentefetamine geçiş yapıldığı da söyleniyor haberde.


Mentefetamin'in dünya üzerindeki en tehlikeli uyuşturucu madde... [Dikkat edin! maddelerden biri demiyorum. o maddelerin en tehlikelisi] Ekşi sözlüğe baktığımda feed'lerden birinde etkileri üzerine şöyle bir bilgi yer alıyor. brazen isimli üyenin yazdıklarını aynen aktarıyorum:- Öncelikle; elde edilmesi en kolay uyuşturucu maddedir. Lisede kimya dersinden kalan biri kendi evinde ağrı kesici haplar, soğuk algınlığı ilaçları ve internet bağlantısıyla bu maddeye sahip olabilir.

- Mentefetamin hem vücuda verdiği rahatlık hem de etki süresi bakımından, diğer tüm uyuşturuculardan daha güçlüdür. seks sırasında beynin salgılamış olduğu dopaminin 6 katını, kokain kullanımı sonucu salgılanan dopaminin ise 3.5 katını beyne salgılatır. dopamin salgılayan sinir uçlarını adeta sağar. kokainin etkisi 30 dakika ila 1 saat kadar sürerken, meth saflığına bağlı olarak 6 saatten 12 saate dek aynı güçte etki edebilmektedir.- İşte en büyük tehlikenin kaynağı da buradadır. beyin bir süre sonra çok fazla dopamin salgılayan bu sinir uçlarını köreltir ve bu uçlar bir daha düzelmemek üzere yani sonsuza dek kaybolurlar. bu yüzden bağımlı kişi dopamin eksikliği çekmeye başlar ve kalan işlevsel sinir uçlarından daha fazla fayda sağlayabilmek için daha fazla dozda meth alır ancak bu artık bir kısır döngüdür. artık alınan her doz beyne daha fazla zarar verir.

- Mentefetamin bağımlısı bir kişi artık normal hayatta bize dopamin salgılatan yemek yemek, seks yapmak gibi son derece doğal güdülerden hiç bir zevk alamaz hale gelir. bunların dışında yine bizleri mutlu eden sosyal aktiviteler de son derece gereksiz hale gelmiştir.

- Maalesef tedavi gören kişilerin % 92'si tedaviden sonra meth kullanımına geri dönmüştür. bu sonuç, durumun ne kadar ciddi ve vahim olduğunu ortaya koymaktadır.
Dünya üzerinde bu uyuşturucu maddenin bağımlıları gün geçtikçe artıyor. Üretimi çok kolay olan ve evlerde bile yapılabilen mentefetamin kişi üzerinde kısa zamanda; çok ciddi hasarlar bırakabilıyor. Özellikle genç arkadaşlarımızı uyarıyorum. Herşeyin dönüşü olabilir. Ama bu maddeyi kullanan insanların çoğu ya intihar ediyor, ya da vücuttaki komplikasyonlara bağlı olarak (karaciğer yetmezliği, beyin ödemi, sinir hastalıklarından) ölüyor. Daha gerçekçi anlatabilmek için başta Amerika ve İngiltere olmak üzere dünya çapında "Mentefetamin Bağımlılığına İlişkin Reklam"da yer alan afişlerin bir kaçını yazımın altına ekledim. İşte mentefetamin gerçeği...

Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.