4 Kasım 2009 Çarşamba

Cemil Meriç: Bir Ülkenin Eşiğinde

Cemil Meriç: Bir Ülkenin Eşiğinde

Bu ülke de solcu ya da sağcı yoktur. Namuslu ya da namussuzlar vardır!' diyebilmiş bir düşün adamı Cemil Meriç. Hemde kişilerin bir tarafta- (taraftarı olduğu ideolojiye hizmet ederek- en ateşli kavgaların yapıldığı bir zamanda ediyor bu sözü.) Cezasını da toplumdan dışlanarak ödüyor Meriç.


Cemil Meriç'i TRT2'de adına yapılmış Türkiye'nin Ruhu: Cemil Meriç Belgeseli'nde tanıma şansım buldum. Hayatına ilişkin enteresan kesitler var bu belgeselde. Cemil Meriç:  38 yaşında gözlerini kaybetmiş bir idealist öğretmen, genç yaşta çıkarıldığı mahkeme de 'Marksistim' diyebilmiş bir sosyalist, ülkesinin her zaman yılmaz savunucusu, durmadan yabancı yazarlardan çeviri yapan bir tercüman, ömrü sürgünlerde geçen bir aile babası, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savunan bir vatansever... Saymakla bitmiyor Cemil Meriç'in özellikleri.


Şahsen ben çok şey kaybetmişim bunca zaman onu fark etmeyerek ilk işim bir kitabını alıp okumak olacak. [Yalnız burada hata bizde olduğundan daha çok eğitimcilerimizde -hiçbir öğretmenim eğitim hayatım boyunca Cemil Meriç'ten bahsetmedi. Bu yüzden hatanın büyük kısmı eğitimcilerimizde.] Geri kalan kısma kefilim kendi adıma. Çünkü; Ben kendi eksiğimi bir şekilde giderebilirim. Ama devletimiz bu büyük değere sahip çıkmayarak daha büyük bir ayıp işlemiştir. Asıl önemli olan bu hatanın düzeltilmesidir. Bir belgeselle olur mu? Biraz zor. Yine de bir adımdır bu yolda. Birde kişisel taraflarımız var her birimizin. Arkadaşlar Cemil Meriç'i fikirleri karşısında eleştirebiliriz, farklı şeylere inandığımız için. Ama hayat duruşu için kimse onu eleştiremez. Çünkü;  İnsanlar hayatı boyunca birşeylere inanır. Onun mücadelesini verir. Taraf olur. Bedel öter. Büyük üstad, bedel ödemenin ötesinde bu ülkenin tarihinde bıraktığı eserlerle örnek olmuştur. Saygıyla anıyoruz. İlk işim bir kitabını alıp okumaya başlamak... 
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.