5 Ocak 2008 Cumartesi

Kablosuz Elektrik Hayatımıza Nasıl Girecek?

Kablosuz Elektrik Hayatımıza Nasıl Girecek?


Teknolojinin hergün hayatımıza kattığı yenilikleri ve bunun başlangıcı olan elektriğin kablosuz olarak dünyamıza nasıl gireceğini anlatmaya çalışacağım bu yazıda...

1905’te Sırp mucit Nikola Tesla Long Island da 18 katlı kuleyi inşaa etti.

Amacı bütün yerküreye kablosuz elektrik yayabilen dünyadaki ilk elektrik santralini inşaa etmekti.

Maalesef rüya çok kısa sürdü. Finansörleri, JP Morgan dahil, şüphelendiler ve yatırımlarını geri çektiler. Proje çok arsız ve kötü niyetli olarak görüldü ve sonunda vazgeçildi.

Kule, Tesla’nın büyüyen borçlarını ödemek için yıkıldı ve onun başarısızlığı olarak kaldı. Ama şimdi, 100 yıl sonra, Bu tutku serbest bırakıbilir mi?


WiTricity, Massachusetts Institute of Technology(MIT) ‘deki fizikçiler tarafından kurulmuş, cihazlara kablosuz bir şekilde elektrik verme sistemlerini geliştirmeye çalışan dünya üzerindeki birçok firmadan biridir. Amerikan kökenli bir kurumdur.


Tesla’nın vizyonundan etkilenilmiştir, WiTricity bir yıl içerisinde kablosuz bir şekilde elektrikle çalışabilen ürünleri çıkartabileceklerine inanıyorlar.


Kablosuz Bir DünyaCihaz ve elektrik kaynağı arasında gömülmüş metal bobinler sayesinde aktarılan kablosuz elektrik, araştırmacı Aristeidis Karalis tarafından açıklandı.


Kaynak bir bobindir, diğeri ise bir cihazdır. Kaynak, cihazın içinde akım oluşumunu indükleyen bir manyetik alan oluşturur. Bu cihazın kullanmak istediği elektriğe dönüştürülür.

Amaç, elektriği orta uzaklıktaki mesafelere ulaştırabilmek. Duvardan odanın ortasına kadar.Firmanın başkanı Eric Giler, araştırmanın çok hızlı bir şekilde ilerlediğini söylüyor.


Bir ev düşünün. Masanın altına bakıyorsunuz ve bir bobin görüyorsunuz ve birkaç cihazın uzak mesafeden çalıştığını görüyorsunuz. Örneğin eve geliyorsunuz ve telefonunuz çantanızda. Telefonunuzu nereye koymanız gerektiğini düşünmenize gerek yok.

Ancak bazıları bu teknolojinin kusursuz olmaktan çok uzak olduğunu söylüyor.


Kablosuz Elektrik Konsorsiyumundan Menno Treffers’ a göre, enerji transferi cihaz kaynaktan uzaklaşırken çok hızlı bir şekilde verimsiz hale geliyor.


Bobinin çapı dahilinde çalıştırabiliyorsunuz, ancak sadece duvardan televizyona kadar ( 20-30 cm) kablosuz elektrik aktarımının anlamı nedir eğer dışarı çıkaramıyorsan?

İklim Sorunu Eric Giler, kablosuz elektrik kullanımının kabloluya kıyasla çok daha az verimli olduğunu kabul ediyor ancak sağlıyacağı çevresel farklılık ihmal edilemez.


Kablosuz bir klavye 4 tane kalem pille çalışıyor. Bunlardan yaklaşık 40 milyar tane üretiyoruz. Bu pillerin bir tanesinin üretilmesi, arabanızla 3 mil yol yapmakla aynı şey.


Sera gazlarının emisyonu inanılmaz derecede yüksek. Ancak masanın içine bir bobin koyarsanız, kullanacağınız kablosuz klavyenin pile ihtiyacı olmayacaktır.

WiTricity fizikçileri araştırmaları için Tesla’nın patentlerini incelediler, ancak şimdilik küresel bir elektrik gücü üretmenin planını yapmıyorlar. Eric Giler yine de fikrin potesiyeli hakkında Tesla’nın beklentilerini paylaşıyor.


Hiçbir zaman yerine yenisinin konmaması gereken bir kalp pili düşünün, veya park edildiği anda kendini şarj eden bir araba düşünün. Bundan beş yıl sonra çok bariz bir şekilde görülecek ancak şu anda kulağa fütürist geliyor.

Öyle gözüküyor ki: önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde kablosuz internet gibi kablosuz elektrikte hayatımıza girecek. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı gibi yanında insanlara verdiği ciddi zararlarda hesaplanarak bu proje de hayata geçirelebilir. Umarım Türkiye bu projeyi hayata geçiren ülkeler arasında olur.

Saygılar...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.