6 Ağustos 2005 Cumartesi

Anadil: Aynı Zamanda Propaganda Aracıdır!

Anadil: Aynı Zamanda Propaganda Aracıdır!Bunu ben değil Profesör McLuhan söylüyor. Her ülkenin geleceğini garanti almaya planlarken aslında ana dilinin amaca giden yolda araç olduğu mesajını veriyor. Tarihsel bir örnekle açıklamak gerekirse Baltık Ülkelerinden İngiltere'yi ele alalım.Avrupa Devletleri içerisinde dilini yayabilmek için başta Avrupa ve dünya ülkelerine misyoner yollayarak [din] ile [eğitim] olgusunu birleştirip anadilleri olan İngilizceyi empoze ettiler.

Yaklaşık 18.yüzyıldan beri dünyanın yerel dili İngilizce. İşte bu yüzden anadiliniz, devletin siyasi politikalarında aynı zamanda bir propaganda aracıdır. Sakın ola ki: propaganda sözcüğünü salt anlamına baktığımızda Wikipedia'daki tanıma göre: çok sayıda insanın düşünce ve davranışlarını etkilemek amacını taşıyan önceden planlanmış bir mesajlar bütünüdür.

Amaç hedefe eldeki imkanlarla ve birden çok yolla ulaşmayı sağlamaktır. İşte İngilizler açtıkları okullar, verilen eğitimler, misyonlar, para ve diğer maddi-manevi karşılıksız gözüken yardımlarla aslında "Dillerinin Propagandasını" istedikleri şekilde yapmışlardır. Bugün dünya çapında basılan görsel ya da yazılı tüm materyallerın neredeyse üçte biri İngiliz diline göre piyasaya çıkmaktadır.

Şunu da not düşmekte fayda var. Propaganda genelde siyaset ve özellikle savaş alanlarında kullanılan psikolojik silahlardan olmasına rağmen. Ülkelerin anadillerini diğer milletlere empoze ederek kendi taraftarı yapmalarında daha etkin şekilde kullanılmaktadır. Mesela Küba üniversitelerinde Rus Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı'ndan daha çok rağbet görmektedir. Tabii burada devletin desteği azımsanmayacak kadar büyüktür. Nedenine gelince; Amerikan emperyalizmine karşı Rusya'nın koruyuculuğu ve ekonomik anlamda desteği ortadadır Küba'ya karşı.

İşte yukarda saydığım sebeplerden dolayı anadil aslında bir propaganda aracıdır. Teknolojinin gelişmesiyle gazeteler yavaş yavaş internet dünyasına geçmeye başladı. Medya gitgide görselleşerek hergün değişik fikirlerin yolunu açıyor. Dilin önemi de birkat değil binkat artıyor. Dilini bütün dünyaya kabul ettirmiş olan İngiltere birtek kendi ulusuna değil. Bütün dünyaya sesleniyor.

Bizdeyse kendi lehçelerimizin anadil yerine geçmesi tartışılıyor. Bunu tartışmak yerine, anadilimizi diğer dillerden koruyarak kendi dilimizin propagandasını yapmak eğitimde temel politika olmalıdır. Ancak o zaman bu ülke ve bu millet kazanmaya başlar bazı şeyleri...
Share This

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

-Oğuz Atay / Tutunamayanlar

Siz de benim gibi, günleri sevgiyle isteyerek değil de, takvimden yaprak koparır gibi gerçek bir sıkıntı ve nefretle yaşadıysanız, Ankara güneşi sizin de uyuşturmuşsa beyninizi, Ata'nın izinde gitmekten başka bir kavramı olmayan Cumhuriyet çocuğu olarak, yayan pis pis gezdiyseniz Hergele Meydanı'nda, bu sarı ve tozlu alan iğrendirmiyorsa sizi, bir taşra çocuğu sıfatıyla özlemeyi bilmiyorsanız denizi; kaybettiniz (benim gibi).

-Neyzen Tevfik

Hayat üç buçukla dört arasındadır; ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın.

-Alexandre Dumas

Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu. (3 Silahşörler romanı hakkında)

-Ernesto Che Guevara

Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

-Uğur MUMCU

Gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen politikacılarımız bu tablonun ressamlarıdırlar. "Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler" parolası ile liberalizm, en acı örneğini Türkiye'de vermiştir.

-J.J.Rousseau

Felaketlerimizin çoğu bizim eserimizdir ve doğanın istediği gibi basit, tekdüze ve yalnız bir yaşam sürebilseydik bunların hemen hemen hepsinden kurtulabilirdik.